آشنایی با کالیبره کردن باتری موبایل

دسته بندی ها :
آشنایی با کالیبره کردن باتری موبایل

ممکن است شما هم با دیر شارژ شدن یا شارژ نشدن گوشی موبایل خود مواجه شده باشید. در این حالت باتری گوشی عملکرد مناسبی ندارد و شارژ دستگاه خیلی زود خالی می شود. شما شارژر، کابل و پورت شارژ را بررسی کرده اید و از سلامت آنها اطمینان دارید اما همچنان مشکل شارژ باتری وجود دارد. کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل احتمال می دهند مشکل از اشتباه نشان دادن میزان شارژ گوشی موبایل باشد.

مشکل شارژ باتریبرای رفع این مشکل لازم است باتری گوشی را اصطلاحا کالیبره نمایید.

کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل یادآور می شوند که کالیبره کردن باتری به زبان خیلی ساده یعنی سیستم عامل گوشی هوشمند در خواندن اطلاعات موبوط به شارژ باتری دچار مشکل می شود.

در این وضعیت به طور مثال بر روی صفحه نمایش گوشی 100 درصد شارژ را مشاهده می کنید در حالی که شارژ واقعی باتری برابر با 80 درصد است.

همین امر موجب می شود برخلاف انتظار کاربر ناگهان شارژ باتری تمام شده و گوشی خاموش بشود.

در این مقاله با نحوه ی کالیبره کردن گوشی ها آشنا می شویم.

کالیبره کردن باتری به چه معناست ؟

امروزه در بیشتر گوشی های هوشمند از باتری های لیتیون یونی استفاده شده است. کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل یادآور می شوند هرچقدر که از عمر باتری می گذرد، از توان نگهداری شارژ باتری گوشی  کاسته می شود.. هنگامی که بین میزان باتری واقعی و میزانی که نرم افزار نشان می دهد اختلاف وجود داشته باشد، نتایج نامتوازنی را مشاهده خواهید کرد. باتری ها دارای یک ظرفیت مشخص هستند که ممکن است بارها شارژ و دشارژ بشود.

کالیبره کردن باتری

به عنوان مثال یک باتری 2500 میلی آمپری را در نظر بگیرید که شاید بعد از 200 مرتبه شارژ شدن، 100 میلی آمپر از ظرفیت خود را از دست بدهد. متاسفانه این مسئله قابل حل شدن نیست و البته اصلا جای نگرانی ندارد چون افت ظرفیت بسیار نامحسوس است.

کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل تاکید می کنند که موضوع حائز اهمیت این است که نحوه نمایش شارژ باتری از سوی سیستم عامل به درستی صورت گیرد. در اندروید فایلی در حافظه وجود دارد که ظرفیت باتری را در قالب یک فایل ذخیره می نماید. در واقع با بروز مشکل، سیستم عامل اندروید در خواندن اطلاعات موبوط به شارژ باتری دچار مشکل می شود و میزان باتری را بیشتر از میزان واقعی نمایش می دهد که موجب اتمام باتری زودتر از زمان عادی می گردد.

نحوه کالیبره کردن باتری :

در اندروید قابلیتی به نام وضعیت باتری یا Battery Stats تعبیه شده است که باتری را در وضعیت شارژ و یا خالی بودن ردیابی می نماید. کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل معتقدند در بعضی از مواقع این قسمت دچار مشکل شده و اطلاعات غیر واقعی را نمایش می دهد. همین امر باعث می شود که اطلاعات اشتباه  را بر روی دستگاه خود مشاهده نمایید. کالیبره کردن باتری به معنای تنظیم مجدد سیستم عامل اندروید است تا اطلاعات صحیح را برای کاربران به نمایش بگذارد. دو روش عمده برای کالیبره کردن گوشی ها وجود دارد. روش اول معمولا در تمامی شرایط قابل استفاده است اما روش دوم تنها در زمانی قابل اجرا است که سیستم عامل گوشی اندروید باشد و گوشی روت شده باشد.

کالیبره کردن بدون روت

کالیبره کردن بدون روت شدن :

در اولین گام شارژ گوشی را تمام کنید تا گوشی خاموش شود. چند دقیقه صبر کنید و گوشی را روشن کنید و از آن استفاده کنید تا دوباره خاموش شود.

در وضعیت خاموش گوشی را به شارژر بزنید (اگر گوشی پس از اتصال به شارژ روشن شد گوشی را خاموش کنید) و اجازه دهید گوشی در وضعیت خاموش به شارژ صد در صد برسد. گوشی را از شارژر جدا نموده و روشن نمایید. کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل بیان می کنند زمانی که گوشی روشن شد، میزان در صد شارژ باتری را بررسی کنید اگر کمتر از صد درصد بود، شارژر را وصل کنید و اجازه دهید شارژ به صد در صد برسد.

پس از شارژ کامل شارژر را جدا نمایید و گوشی را ریستارت کنید. کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل یادآور می شوند پس از راه اندازی مجدد گوشی اگر شارژ باتری کمتر از صد در صد بود مجدد عمل شارژ را انجام دهید در غیر این صورت از شارژ صرف نظر کنید. راهکار شارژ را بارها تکرار نمایید تا شارژ گوشی به صد در صد برسد.

کالیبره کردن باتری موبایل

کالیبره کردن گوشی روت شده :

کارشناسان فروش عمده قطعات موبایل معتقدند مراحل کالیبره کردن در دستگاه های روت شده تقریبا مشابه روش اول است. شما لازم است مانند روش فوق عمل کنید و پس از پایان شارژها، اپلیکیشن Battery Calibration  را دانلود کنید.

پیش از اجرای برنامه از صد در صد شارژ بودن باتری خود اطمینان حاصل نمایید. سپس به سرعت نرم افزار را اجرا کنید و گزینه ی Battery Calibration  را انتخاب کنید. پس از کالیبره شدن باتری از گوشی خود استفاده کنید تا شارژ دستگاه کاملا تخلیه شده و گوشی خاموش شود.

در همان حالت خاموش گوشی موبایل را به شارژ بزنید تا گوشی به طور کامل شارژ شود. مراحل کالیبره کردن به اتمام رسیده است و می توانید از گوشی موبایل خود استفاده نمایید.

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود، همچنین در وبسایت گروه بازرگانی عادلی می توانید مطالب دیگر ما که شامل: دلایل اصلی شارژ نشدن موبایل موبایل چیست ؟، راهکارهای ضدعفونی نمودن گوشی موبایل، بررسی مشکل لمس اتوماتیک صفحه نمایش، بررسی مشکلات GPS موبایل ها، بررسی مشکلات رایج در گلکسی s8 و … می باشد را مطالعه نمایید.

برچسب ها :

نظرات شما

X